שמחה ומרדכי אורפלי

עדותה של טלי צדקה, אחותה של חביבה:

שמחה ומרדכי אורפלי הם הוריי. אבא נפטר לפני שבע שנים. אמא בחיים, בת 87 עם דמנציה.

אנחנו שישה אחים ואחיות. אני האחות הקטנה.

כשאמא הייתה צעירה, היא תמיד אמרה שיש עוד אחות במשפחה. חביבה, על שם סבתא שלי. היא הילדה הבכורה להורים שלי. כשאמא הייתה בהריון עם חביבה, הייתה לה רעלת היריון וכאשר ילדה אותה בבית חולים בלינסון, הרופאים החליטו שבגלל רעלת ההיריון צריך לקחת את חביבה להשגחה בבית חולים צהלון ביפו. חביבה הייתה שם שלושה חודשים. הדודים שלי מספרים שהייתה תינוקת יפה ובהירה. אמא סיפרה שהייתה נוסעת לבקר אותה כמה שאפשר וראתה ילדה חיונית ובריאה. כשחביבה הייתה בגיל 3 חודשים, הרופאים אמרו לאמא שהיא יכולה לבוא לקחת אותה הביתה. אמא קנתה ערסל, עגלה וכל מה שצריך ונסעה לשחרר את חביבה. כשהגיעה, אמרו לה התינוקת מתה. היא הייתה בשוק, חזרה הביתה וסיפרה לאבא שככה אמרו לה. אבא לא שתק, נסע לשם ו"הפך את כל המקום" אמר להם איך מתה? אני רוצה לראות גופה ותעודת פטירה. לא הראו לו שום דבר. ההורים שלי שניהם אוהבי המדינה, לא יצאו נגד הממסד. כמעט ולא דיברו על זה במהלך השנים בבית, עד שנות התשעים – שאז הרב עוזי משולם זכרונו לברכה העלה את הפרשה. משם אבא שלי התחיל לפעול. באותה תקופה הוא התראיין לתכנית ברשת ב', אני לא זוכרת את שמה, וסיפר את הסיפור שלנו. אמר שחטפו לו ילדה ואמרו להם שהיא מתה, בלי קבר ובלי תעודת פטירה. גם אני מספרת מאז את הסיפור בכל מקום אפשרי כשאני יושבת עם אנשים. אני לא מתביישת להגיד שמדינת ישראל עשתה פשע נגד האנושות. פשע גזעני כלפי ההורים שלי וכל המשפחות שנחטפו להם ילדים. מבחינתי זה כמו שואה.

אבא נפטר לפני שבע שנים והמילים שלו הם כמו צוואה בשבילי למצוא מה עלה בגורלה של חביבה. אני לבד בזה, בלי האחים שלי. לפני שנפטר הוא אמר להם: טלי תמצא את האחות. אבא היה איש מאוד מוכר בשוק הכרמל. כולם הכירו אותו והיו מגיעים למקום שלו בשוק. גם פוליטיקאים. היו לו גם הרבה חברים מהצבא שהיו מתאספים אצלו במקום. מאז שנפטר אני עושה מה שאני יכולה כדי למצוא קצה חוט. בשנת 2018 פניתי לעמותת 'עתים' שמסייעת בכל מה שקשור לקבורה. מסרתי להם פרטים וביקשתי שיבדקו אם יש קבר לחביבה. בהתחלה חשבו שמצאו ואז הבינו שעשו טעות וכתבו לי שלא הצליחו לאתר קבר. פניתי גם לתכנית של צופית גרנט, ובימים אלו אני רוצה להעביר בדיקת DNA של אמא למאגר. חשוב לי להשמיע את הזעקה שלנו על הפשע שעשתה לנו המדינה. אני אוהבת את המדינה אבל יש בי המון כעס. איך יכול להיות שקורה דבר כזה, כמו שואה, ואף אחד לא עושה כלום? איך יכול להיות שאמא שלי בגיל 87 חולה ועם כל הכאב הזה שלקחו לה ילדה, ואף אחד לא נותן לה מענה ולא עוזר לה?

שלמה, הדוד של טלי (אח של מרדכי, האבא) מוסיף:

אח שלי מרדכי תמיד סיפר שחטפו לו ילדה. אני זוכר איך התכנסו כל החברים שלו "הקבינט" בשוק הכרמל סביב הרדיו כשעלה לשידור וסיפר את סיפור החטיפה. הוא גם העלה את הסיפור בדף פייסבוק של הגדוד שלו מהצבא. עשה מה שיכל.

אבא לא שתק, נסע לשם ו"הפך את כל המקום" אמר להם איך מתה? אני רוצה לראות גופה ותעודת פטירה. לא הראו לו שום דבר.חשוב לי להשמיע את הזעקה שלנו על הפשע שעשתה לנו המדינה. אני אוהבת את המדינה אבל יש בי המון כעס. איך יכול להיות שקורה דבר כזה, כמו שואה, ואף אחד לא עושה כלום? איך יכול להיות שאמא שלי בגיל 87 חולה ועם כל הכאב הזה שלקחו לה ילדה, ואף אחד לא נותן לה מענה ולא עוזר לה?