מזל ראובן אברהם

נולדתי בקריית שמונה בשנת 1966 למשפחה שהגיעה לארץ מעיראק 1951.

חתון ויעקוב ראובן הוריי עלו לכאן, וגרו בקריית שמונה.

המשפחה הייתה משפחה ברוכת ילדים, לקחו להם חמישה ילדים. הודיעו להם על ארבעה שהם מתו:

הרצל נולד ב 53 בערך, גדעון יליד 1963, זהבה נולדה כנראה 1965. כל אחד משלושתם כאשר היו תינוקות, ברגע שאחד חלה, אמא לקחה לבית חולים. על זהבה ועל הרצל נאמר שנפטרו בבית החולים, אחרי כמה ימים. לגבי גדעון הוא הועבר לעפולה למעון ואז כשהיא באה לבקר אותו בגיל שמונה-תשעה חודשים הודיעו לה שנפטר.

בכל אחת הפעמים לא הראו לה גופה או תעודת פטירה או משהו.הילדה הרביעית היא אני, נולדתי 1966, אחרי הלידה חזרתי הבייתה עם אמא ובגיל חודש לשכת הסעד הגיעו הבייתה ולקחו אותי, אמקו שלא הרגשתי טוב. הם באו במונית ואמא הצטרפה אליהם. אמרו לה שישאירו אותי כמה ימים בבית חולים זיו בצפת. אחרי כמה ימים יצא מכתב שמודיע שהילדה (אני) לא יכולה לחזור הבייתה והם מבקשים למצוא לה מקום במוסד, ואז העבירו אותו לבית שבתאי לוי בחיפה. שלוש שנים הייתי שם ואחרי זה עברתי לאומנה. המכתב שיצא לא הגיע לאמא אלא מצאתי בתיק שלי בבית שבתאי לוי אחרי שפתחתי אותו. האמא ממשפחת האומנה סיפרה לי שלפי מה שידוע לה לא היו לי ביקורים בבית שבתאי לוי, והיו שתי אחיות שהתחלקו ביניהן בשבתות והוציאו אותי כל פעל אחת אחרת לביתן עד שמצאו לי סידור.

הילדה החמישית אסתר נולדה בשנת 1969 והיא נלקחה לבית שבתאי לוי. כשהייתה בת שבועיים הועברה לשבתאי לוי, באותו זמן הייתי בת שנתיים וחצי. אמא הייתה מבקרת וידעה ששתינו שם.

אחרי כמה זמן נמסר לאמא שאסתר נפטרה ושום תעודה או גופה לא מסרו לה. לדעתי יש אפשרות שנפגעה וכעסה ובגלל זה לא חזרה לבקר שם. אולי לא יכלה להכיל את הבשורה.

בשנת 1970 אבי, בעלה של חתון נפטר. אחרי ארבעה ילדים שנמסר לה שנפטרו ואחת (אני) שנלקחה, גם בעלה הלך והיא נותרה לטפל בילדיה שנשארו עימה.

כשהגעתי לגיל שש, כבר הייתי בחדרה אצל האומנה מזה שלוש שנים. אמא שלי הגיעה לשבתאי לוי למעון ביולי ונאמר לה שאני לא נמצאת. היא באה אליי לחדרה ובכלל לא זיהיתי אותה. חשבתי שעובדים עליי.

כשהילדה שלי הגיעה לגיל שש, הייתי אז בת 34 נפגשתי עם אמא שלי והיא פתאום נפתחה בפניי וסיפרה על הילדים שנלקחו ממנה, אני היחידה שבאמת אמרו לה שנלקחתי. כל השאר נמסר לה שהם מתים.

האמא ממשפחת האומנה נפטרה ב2003, הביולוגית נפטרה ב2013. נותרה תקווה קטנה למצוא את האחים שלי.

אני לא מאמינה שאמצא את האחים שלי, אבל אולי, יש סיכוי קטן מאוד שהם גם מחפשים את השורשים שלהם.

מזל אברהם ממשפחת ראובן