דניאלה ריגלהופט

אבי דוד ריגלהופט, יליד פולין, אמי דורה ריגלהופט, ילידת בולגריה. אחותי דניאלה נולדה בבי"ח פרויד (יהודה הלוי 9 תל אביב) ב-3.3.1949. לידה רגילה. תינוקת בריאה. אמי שהתה כל השבוע בביה"ח, הניקה אותה והכל נראה נהדר. בן דודי, שהיה אז ילד בן 8 (אברהם בכר), בא לבקר אותה מספר פעמים, וכשהביאו את התינוקת להנקה, הוציאו אותו מהחדר.

אחרי שבוע אמרו לאמי שהיא משוחררת. שהיא יכולה ללכת הביתה, והם יבדקו את התינוקת לפני שישחררו אותה. אבי היה אמור להגיע אחרי שעה, כדי לקחת את התינוקת. זה היה יום שישי. אמי נסעה לסבתא שלי, וחיכתה לו ולתינוקת. כשאבי הגיע אחרי שעה לביה"ח מסרו לו שהתינוקת נפטרה. לא נתנו בידו שום מסמך רפואי, רק הרגיעו אותו שהם ידאגו לקבורה.

עם בשורת האיוב הזאת הוא הגיע לאמי ששהתה אצל סבתא שלי.

הצלחתי להוציא במאמצים ממשרד הפנים תעודת לידה, וגם תעודת פטירה, ב-9.3.1949. בן דודי מעיד שלא היתה קבורה, ובמשך שנים דיברו במשפחה שכנראה האחות הפילה את התינוקת. מעולם לא קיבלו הודעה או מכתב הנוגע לבתם. לא מכתב רפואי ולא מכל סוג אחר. היא פשוט נמוגה ללא הסבר. הורי התגוררו אז ברחוב יונה הנביא בתל אביב.

הם לא הזכירו מעולם שמות של רופאים או אחיות. הורי האמינו שנים רבות שבאמת התינוקת נפטרה, כי זה מה שמסרו להם, ולא קישרו את זה לחטיפת ילדי תימן והבלקן.

אבי נפטר משברון לב באוקטובר 1972. אמי המשיכה להתייסר במה שקרה, והעובדה שאין לילדה שלה קבר לא נתנה לה מנוח. היא נפטרה ביוני 2014.

שנה לפני מותה עשיתי מעשה. שיקרתי לה, וזה עלה לי בדמים.

סיפרתי לה שצלצלתי לחברה קדישא, ומסרו לי שיש קבר ע"ש דניאלה ריגלהופט, ושהקבר הוא בבית העלמין בנחלת יצחק. זה באמת הרגיע את אמי. אולי רצתה להאמין שאכן כך, למרות שזה חסר היגיון. כי אם באמת היתה נקברת, היו מודיעים להורים. אך לא היה ולא נברא. בבירור בחברה קדישא לא קיים זכר לדניאלה ריגלהופט.

כשנפתח גנזך המדינה, לאחת הסרת החיסיון הארור, הגעתי לארכיון של בי"ח פרויד, ומתוך 15 שנים שביה"ח היה קיים, היו בארכיון רק שלושה חודשים, שהם לא רלוונטיים לי.

בבירור לפני שנים לאן נעלם הארכיון, הגעתי גם לבירור בארכיון של עיריית תל אביב, ושם מסרו לי שלאחר סגירת ביה"ח בנו של ד"ר פרויד לקח לביתו את כל הארכיון הרפואי. לא ידעו למסור לי פרטים לגבי הבן. בי"ח פרויד נסגר ב-1955.

במשך שנים עוצרים אותי אנשים ומתעקשים שאני מישהי שהם מכירים, ולא זוכרים פרטים.

אני נמצאת במאגר ה-DNA של חברת מייהריטג' ומייחלת להצלבה והתאמה, מתישהו, אולי פעם ...

אחרי שבוע אמרו לאמי שהיא משוחררת. שהיא יכולה ללכת הביתה, והם יבדקו את התינוקת לפני שישחררו אותה. אבי היה אמור להגיע אחרי שעה, כדי לקחת את התינוקת. זה היה יום שישי. אמי נסעה לסבתא שלי, וחיכתה לו ולתינוקת. כשאבי הגיע אחרי שעה לביה"ח מסרו לו שהתינוקת נפטרה. לא נתנו בידו שום מסמך רפואי, רק הרגיעו אותו שהם ידאגו לקבורה