שמחה ויהושע ברוך

שם היולדת – שמחה ברוך

שם האב – יהושע ברוך

מדובר בלידה הרביעית של אמי בבית החולים ביקור חולים, ירושלים. (לפני כן היו לאמי 3 לידות בבית חולים זה)

זמן משוער של הלידה – סוף שנת 61 (ברבעון האחרון של השנה).

זיכרון כילד: אבי סיפר לנו ששם האח יהיה אלי. אחרי כמה ימים אבי הודיע לנו שאלי נפטר.

אמי הניקה את התינוק במשך כמה ימים והוא היה בריא עד שהודיעו להורי שהוא נפטר. הורי לא קיבלו הגופה ולא נערכה קבורה.

עד למחאה של עוזי משולם בתחילת שנות התשעים הייתי בטוח שהיה לי אח שנולד בבית חולים ונפטר שם כמה ימים אחרי לידתו. רק בעיצומה של המחאה שהוביל עוזי משולם עלה בי ספק שאולי גם אחי בעצם נחטף.

שאלתי את אבי והוא הגיב בהפתעה מעצם אזכור הנושא ושאל: מנין אתה יודע? הוא לא רצה לדבר על הנושא. הוא דרש ממני לא לערב את אמי בעניין מתוך דאגה לשלומה, כי חשש שהיא תקבל את זה קשה. עוד פעמיים שניסיתי לדלות מאבי פרטים הוא סרב ובפעם האחרונה אפילו היה נסער וכועס. מאז לא העליתי הנושא עד שנפטר(2002).

מידע שקיבלתי מאמי – (אמי כמו אבי מעולם לא העלתה הנושא בנוכחותי מיוזמתה, אלא רק אחרי ששאלתי אותה) אלי היה תינוק בריא והיא הניקה אותו במשך כמה ימים בשעות ההנקה המקובלות. במהלך ימים אלה (וככל הנראה לפני מועד ברית המלה) הייתה אחות ששאלה אותה (אמי סיפרה זאת בכעס): כמה ילדים ילדה יש לך? האם הם בריאים? מה שהפריע לאמי זה שהאחות שאלה שאלות אלה יותר מפעם אחת והגיבה במלים "יופי, יופי".

אינני יודע אם הלידה של אמי נרשמה (היא ילדה לפני כן 3 פעמים באותו בית חולים), אם הופקה תעודת לידה ולאחר מכן תעודת פטירה. קבורה לא נערכה.

אמי חזרה והדגישה בכל הפעמים ששוחחנו שהתינוק היה בריא ולא יכול להיות שמת. אך כאשר שאלתי אותה אם נחטף, היה ענתה "מי יודע" ולאחר מכן השתתקה.

עדות זו נכתבה על ידי הרצל ברוך (גיל 64)

16 ספטמבר 2016