עובדיה וכוכבה (אסתר) יעקב

השנה 1962. הייתי בהריון ואחרי 9 חודשים של הריון תקין ובלי סיבוכים קיבלתי צירי לידה. מה שהביא אותי ואת בעלי לנסוע לבית החולים – הקריה. בדרך לבית החולים המים החלו לרדת, לכן כשהגעתי לבית החולים ישר הרופאים הכניסו אותי לחדר לידה.

להזכירכם, אנחנו מדברים על תקופה אחרת. זו הייתה תקופה שלא הורשו לבעלים להיכנס לחדר הלידה - רק היולדת נכנסה. הייתי ילדה - רק בת 17 - לבד בחדר הלידה ומסביבי רופאים ואחיות.

בסביבות 03:30 לפנות בוקר ילדתי בן. זו הייתה לידה טבעית, לא היו בה סיבוכים, שאם כן, הייתי מבחינה בזה בזמן הלידה. בוודאי הייתי שומעת מהרופא משהו או קולטת שמשהו לא בסדר. ילדתי בן, ולפני שהספקתי להוציא מילה קלטתי שלוקחים לי את התינוק. כשפניתי לרופא ושאלתי לאן לוקחים אותו ושאני רוצה לראות אותו, קבלתי תשובה שהוא נפטר.

נפטר ? מה זאת אומרת נפטר ? ואם כן, תנו לי לראותו אותו. זה שהוא נפטר לא אומר שהאימא לא רוצה לראות אותו. לא הבנתי מדוע איני יכולה לאחוז בו אפילו רק לשנייה, כדי להיפרד ממנו.

כל תחנוניי לא עזרו. וכשבקשתי שוב ושוב לראות את התינוק שלי קיבלתי כל הזמן תשובה: את עוד צעירה ויכולה ללדת עוד ילדים, כאילו שנחמה כזו יכולה לנחם אימא.

כמובן שלא ראיתי אותו, גם לא קיבלתי תעודת פטירה, פשוט נאמר לי שהוא נפטר וזהו שלחו אותי לדרכי עם התשובה שאני צעירה ויכולה ללדת עוד ילדים.

הייתי בסך הכל בת 17 מול רופאים ואחיות מה יכולתי לעשות חוץ מלקבל את גזר הדין ולהאמין להם שהתינוק שלי נפטר בלידה. מי היה מעלה בדעתו שאם הוא הולך ללדת בבית חולים עלולים לחטוף לו את התינוק.

אמנם קיבלתי את גזר הדין, אך לא שכחתי את התינוק שלא זכיתי לגדל. כן, כמו שהרופא אמר הייתי עוד צעירה וילדתי אחרי התינוק הזה עוד 3 ילדים אך זה לא מחפה על התינוק שלא זכיתי לגדלו ושהוא לא הכיר את משפחתו.

לאור הסיפורים שנשמעים על תינוקות וילדים שנחטפו אני מבינה שאולי גם הסיפור שלי לא שונה מאחרים. לכן החלטתי אחרי שנים של שתיקה לספר את הסיפור שלי. כמו אימהות אחרות גם לי נאמר שהתינוק נפטר, גם אני לא יכולתי להיפרד ממנו, וגם אני לא קיבלתי תעודת פטירה.

מאחר והוא נלקח ישר מחדר הלידה לא הספקנו לתת לו שם, ומי חשב על לצלם אותו. זו הייתה תקופה שונה, לא כמו היום. למי היה באותה תקופה מצלמה ?

לכם הצופים צרפתי תמונות שלנו ושל ילדינו (האחים שלו) בתקווה שהוא דומה למישהו. אני פונה אליכם אולי מישהו מזהה את הדמיון - אנא צור קשר.