חיים ויקוט כהן

עדות מאת האחות, יפה פפו:

הורי ז"ל כהן חיים ויקוט עלו ממרוקו בשנת 1956 והתגוררו בטירת הכרמל. בחודש אוגוסט 1957 אחותי ציונה חלתה (היא נולדה בארץ) בהיותה בת חצי שנה ונלקחה לבית חולים רמב"ם בחיפה. לאחר מספר ימים הגיעו שוטרים להורים שלי, לא נציגים מבית החולים אלא שוטרים במדים ומסרו להוריי כי ציונה נפטרה. 2 השוטרים באו בשבת. בתעודת פטירה רשום המודיע אבי כלומר חיים כהן?

תאריך הפטירה שרשום 3/8/57 אכן יוצא שבת. אבא היה דתי לא נראה שחתם בשבת. לטעמי חתימת אבי אינה זהה שכן היה נוהג לעשות קו למטה. התאריך העברי לא זהה בשנתו או לא ברור. לפי תאריך לועזי שרשום בתעודת הפטירה התאריך המדויק הוא ד' אב התש"ז בתעודה רשום תש"ז? תשכ"ז? לא נמסרו להוריי שום מסמכים, לא תעודת פטירה וגם לא מקום קבורה. הוריי לא היו שותפים לקבורה ולא ידעו היכן מקום הקבורה. במהלך השנים הוריי לא הרבו לדבר על המקרה. כאילו הדחיקו.

משהוריי נפטרו, אחיי ואנוכי החלטנו לפתוח את הנושא שהפריע לנו במשך השנים ולבדוק מה עלה בגורלה של אחותנו ציונה והיכן היא נמצאת. אני הצלחתי להשיג תעודת פטירה, תעודת לידה, הודעת פטירה. בדו"ח של בית חולים רמב"ם בחיפה כתוב שסיבת המוות היא חום והתייבשות. בתחילה חשבתי שאולי ציונה נקברה בחיפה, לאחר מכן מבדיקה עם בית העלמין בטירת הכרמל יש רישום שציונה נקברה שם (ת.ז שרשומה שם משובשת) אולם הקבר לא נמצא. מנהל בית העלמין בעצמו בדק אבל לא נמצא הקבר של ציונה. אני מרגישה שהגעתי למבוי סתום. המסמכים לא מובילים לשום מקום. אין קבר. אין ידיעה ברורה מה עלה בגורלה של ציונה.

בחודש אוגוסט 1957 אחותי ציונה חלתה (היא נולדה בארץ) בהיותה בת חצי שנה ונלקחה לבית חולים רמב"ם בחיפה. לאחר מספר ימים הגיעו שוטרים להורים שלי, לא נציגים מבית החולים אלא שוטרים במדים ומסרו להוריי כי ציונה נפטרה. 2 השוטרים באו בשבת.