דינה כהן

דודתי, דינה כהן נולדה כחלק מזוג תאומים, לתאום שלה קוראים משה כהן. הם נולדו בתאריך 9.4.51 בבית היולדות גרטל מאייר בנהריה. הוריה, סבתי וסבי, שרה ודניאל כהן עלו מתוניס בשת 1950 והתגוררו במעברת נהריה. על פי עדותן של מרים (ז"ל) ומרסל אחיותיה של החטופה, משה ודינה שהו במשך שעות היום במעון ויצ"ו בנהריה והיו בריאים לחלוטין. באוגוסט 1951 הודיעו מהמעון שלילדים יש שלשול ורצוי לקחת אותם לבית החולים רמב"ם בחיפה. המשפחה ביקרה אותם כל יום. ביום הרביעי לאשפוזם דינה היתה כבר בריאה כמעט ולחלוטין, משה היה חולה ממנה. ביום החמישי לשהייתם בבית החולים, כשהגיעו לבקרם, לא מצאו את דינה. מסרו להם שהיא נפטרה. לא הראו תעודת פטירה, לא גופה ולא קבר. עבור סבתי ועבורנו היא עדיין חיה והצער הזה ליווה אותה עד יומה האחרון.
במהלך השנים בני המשפחה הגישו תלונות ומכתבים לגורמים השונים וחיפשו אותה, אולם נתקלו בהערמת קשיים מרובים. בשלב כלשהו התקשר לאמי מרסל - אחותה של דינה - גורם שהציג את עצמו ממשרד ראש הממשלה, טען כי דינה מתה והפציר בנו להפסיק לחקור בנושא ו"לרדת מן העניין". למרות זאת, לאורך השנים קיבלנו אינדיקציות על כך שהיא בחיים, המשפחה שכרה חוקרים פרטים שהעלו ממצאים שונים שאת חלקם לא יכולנו לבדוק/לאמת. על פי המידע שנמסר לנו בשנת 2013 מהחוקר הפרטי ששכרה המשפחה, דינה אומצה ע"י זוג חרדי מבריטניה, אולם מבירור שעשינו בשרות למען הילד עולה כי אין תיק אימוץ על שמה. אנחנו רק רוצים לדעת מה עלה בגורלה, יתכן שהיא עברה לקוויבק ואנו מחפשים אותה.

פרטים נוספים שציינה אחותה של דינה, מרסל, בפנייתה לועדה:

דינה נולדה עם סימן לידה בצורת אשכול ענבים בצווארה, יתכן שסימן זה עדיין ישנו. הרופא שטיפל בה בתקופה ברמב"ם הוא דר' תומאס פילר מחיפה. ברישום מקופת החולים כללית שהיה בידינו צויין כי דינה עזבה או ירדה מהארץ ביולי 63. נמצא ברשותנו טופס מקופת החולים משנת 94 על שם אחותי דינה. כל החומרים הועברו לועדת החקירה.

ביום החמישי לשהייתם בבית החולים, כשהגיעו לבקרם, לא מצאו את דינה. מסרו להם שהיא נפטרה. לא הראו תעודת פטירה, לא גופה ולא קבר. עבור סבתי ועבורנו היא עדיין חיה והצער הזה ליווה אותה עד יומה האחרון.בשלב כלשהו קיבלנו פנייה מגורם שהציג את עצמו ממשרד ראש הממשלה, טען כי דינה מתה והפציר בנו להפסיק לחקור בנושא ו"לרדת מן העניין". למרות זאת, לאורך השנים קיבלנו אינדיקציות על כך שהיא בחיים, המשפחה שכרה חוקרים פרטים